top of page

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi

Yamaç Paraşütü Pilot Eğitimi

Eğitim Bölgesi
Çapa 1

Eğitim Bölgesi

   Yamaç paraşütü eğitiminin bu aşamasında termal kuvvetlerin kullanılması ile irtifa kazanmaya yönelik uçuşlar yapılacağı için eğitim bölgesi olarak daha karasal iklim tercih edilir. Okulumuzun düzenli olarak eğitim faaliyetlerini uyguladığı Denizli ve Kayseri illerinde belirlenen uçuş bölgeleri bu seviye için Türkiye'de belirlenmiş en uygun bölgeler. Bu bölgeler dışında, uygun mevsimlerde Serdivan, Bolu, Pamukova, İnönü gibi alternatifler de değerlendirilir.

   Denizli'nin Pamukkale ve Çökelez bölgelerinde, termal aktivitenin daha fazla görüldüğü haziran, temmuz ve ağustos aylarında düzenlenen eğitim faaliyetlerimiz ile YP Pilot Eğitimi gereklilikleri yerine getirilir. Aynı şekilde Kayseri bölgesinde, aynı zaman diliminde termal uçuş için elverişli olan Ali Dağı bu seviye eğitimlerimizi uyguladığımız en uygun yerlerden.

IMG_8790
IMG_8756
IMG_8764
IMG_8720
IMG_8719
IMG_8803
IMG_8711
IMG_8705
Yer Çalışması Alanı
Yer Çalışması Alanı
Katılım Şartları

Katılım Şartları

Eğitimin bu aşamasına katılabilmek için kursiyerin aşağıdaki koşulları sağlanmış olması gerekir;

 • Yamaç Paraşütü Orta Seviye Pilot (P3) Eğitiminin başarıyla tamamlanmış olması.

 • igc formatında uçuş kaydı yapabilen GPS’e sahip olması

 • Uçuşlarda kullanılacak yamaç paraşütü için üretim tarihi 2 yılı geçmiş veya uçuş saati 100:00 saati geçmiş olanların, bakım merkezimizce genel bakımlarının yapılmış ve uçuşa elverişlilik onaylarının verilmiş olması.

 • Yedek paraşütün kurs başlangıç tarihinden geçerli olacak şekilde son 6 ay içerisinde yetkili kişilerce katlanmış olması.

 • Uçuşlarda kullanılacak harnesin hız sistemi ve trapez bağlantılarının bulunması.

Eğitim Programı

Eğitim Programı

Eğitim, Fenomen Air Sports Yamaç Paraşütü Uçuş Okulu eğitim takviminde belirtilen tarihler arasında Denizli, Kayseri ve Kahramanmaraş bölgelerinde kamp şeklinde uygulanır. Kursiyerlerin eğitime kendi uçuş ekipmanlarıyla katılması beklenir.

 

Yamaç paraşütü eğitiminin bu aşamasında kursiyer termal koşullarda gerçekleştirilmesi gereken uçuşlarına, eğitmen gözetiminde, 20 sorti / 10:00 saat termik uçuşu (uçuş sırasında en az 1 adet aynı termikle 1000 m irtifa kazanmak ve en az 1 uçuşunda 02:00 saat termik uçuşu yapmak) şartlarına ulaşana kadar devam ederler.

 

 • 00:15 dakikanın altındaki uçuşlar kurs uçuşuna dâhil edilemez.

 • Uçuşların tamamı sorumlu öğretmen pilot gözetiminde ve GPS kayıtlı şekilde yapılmalıdır.

 • GPS kaydı olmayan uçuşlar dikkate alınmaz.

Yapılması gereken bu uçuşlar okulumuz tarafından belirlenmiş tarihlerde, Termik ve XC (Mesafe Uçuşu) Kampları sırasında Denizli, Kayseri, Kahramanmaraş bölgelerinde, bunun dışında bölgesel eğitim programlarında Serdivan, Pamukova, Bolu, İnönü gibi belirlenen diğer bölgelerde sorumlu öğretmen pilot gözetiminde planlanır.

Eğitimi başarıyla tamamlamış olmak için;

 • Kursiyerlerin yukarıda belirtilen uçuş gerekliliklerini başarıyla tamamlamış olması gerekir.​

 • Bu aşamayı tamamlayan kursiyerler "Tam Acil Durumlar – Full SIV" çalışmasına katılır.​

 • Tam Acil Durumlar çalışmasını da başarıyla tamamlayan kursiyer YP Pilot Eğitimi'ni tamamlamıştır.

Eğitim Ücreti

Eğitim Ücreti

P4 Pilot Eğitimi: 20.000TL

 

NOT : Dileyen kursiyerler, eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra, eğitim ücretine ek olarak THK bünyesine yapacakları bağış ile Türk Hava Kurumu (THK) ve Dünya Hava Sporları Federasyonu (FAI) onaylı Yamaç Paraşütü Pilot Sertifikası ve Pilot Seviye Kartı sahibi olabilirler.

SSS
bottom of page