Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi

Yamaç Paraşütü Pilot Eğitimi

 

Eğitim Bölgesi

   Yamaç paraşütü eğitiminin bu aşamasında termal kuvvetlerin kullanılması ile irtifa kazanmaya yönelik uçuşlar yapılacağı için eğitim bölgesi olarak daha karasal iklim tercih edilir. Okulumuzun düzenli olarak eğitim faaliyetlerini uyguladığı Denizli ve Kayseri illerinde belirlenen uçuş bölgeleri bu seviye için Türkiye'de belirlenmiş en uygun bölgeler. Bu bölgeler dışında, uygun mevsimlerde Serdivan, Bolu, Pamukova, İnönü gibi alternatifler de değerlendirilir.

   Denizli'nin Pamukkale ve Çökelez bölgelerinde, termal aktivitenin daha fazla görüldüğü haziran, temmuz ve ağustos aylarında düzenlenen eğitim faaliyetlerimiz ile YP Pilot Eğitimi gereklilikleri yerine getirilir. Aynı şekilde Kayseri bölgesinde, aynı zaman diliminde termal uçuş için elverişli olan Ali Dağı bu seviye eğitimlerimizi uyguladığımız en uygun yerlerden.

IMG_8790
IMG_8756
IMG_8764
IMG_8720
IMG_8719
IMG_8803
IMG_8711
IMG_8705
Yer Çalışması Alanı
Yer Çalışması Alanı
 

Eğitim Tarihleri

 • 7 - 30 Ağustos YP Pilot (P4) Eğitimi
  07 Ağu 10:00 GMT+3 – 30 Ağu 18:00 GMT+3
  Serdivan, Serdivan, Sakarya, Türkiye
  Termik dönmeye hazır mısınız?
  Paylaş

Katılım Şartları

Eğitimin bu aşamasına katılabilmek için kursiyerin aşağıdaki koşulları sağlanmış olması gerekir;

 • Yamaç Paraşütü Orta Seviye Pilot (P3) Eğitiminin başarıyla tamamlanmış olması.

 • igc formatında uçuş kaydı yapabilen GPS’e sahip olması

 • Uçuşlarda kullanılacak yamaç paraşütü için üretim tarihi 2 yılı geçmiş veya uçuş saati 100:00 saati geçmiş olanların, bakım merkezimizce genel bakımlarının yapılmış ve uçuşa elverişlilik onaylarının verilmiş olması.

 • Yedek paraşütün kurs başlangıç tarihinden geçerli olacak şekilde son 6 ay içerisinde yetkili kişilerce katlanmış olması.

 • Uçuşlarda kullanılacak harnesin hız sistemi ve trapez bağlantılarının bulunması.

 

Eğitim Programı

Eğitim, Fenomen Air Sports Yamaç Paraşütü Uçuş Okulu eğitim takviminde belirtilen tarihler arasında Denizli, Kayseri ve Kahramanmaraş bölgelerinde kamp şeklinde uygulanır. Kursiyerlerin eğitime kendi uçuş ekipmanlarıyla katılması beklenir.

 

Yamaç paraşütü eğitiminin bu aşamasında kursiyer termal koşullarda gerçekleştirilmesi gereken uçuşlarına, eğitmen gözetiminde, 20 sorti / 10:00 saat termik uçuşu (uçuş sırasında en az 1 adet aynı termikle 1000 m irtifa kazanmak ve en az 1 uçuşunda 02:00 saat termik uçuşu yapmak) şartlarına ulaşana kadar devam ederler.

 

 • 00:15 dakikanın altındaki uçuşlar kurs uçuşuna dâhil edilemez.

 • Uçuşların tamamı sorumlu öğretmen pilot gözetiminde ve GPS kayıtlı şekilde yapılmalıdır.

 • GPS kaydı olmayan uçuşlar dikkate alınmaz.

Yapılması gereken bu uçuşlar okulumuz tarafından belirlenmiş tarihlerde, Termik ve XC (Mesafe Uçuşu) Kampları sırasında Denizli, Kayseri, Kahramanmaraş bölgelerinde, bunun dışında bölgesel eğitim programlarında Serdivan, Pamukova, Bolu, İnönü gibi belirlenen diğer bölgelerde sorumlu öğretmen pilot gözetiminde planlanır.

Eğitimi başarıyla tamamlamış olmak için;

 • Kursiyerlerin yukarıda belirtilen uçuş gerekliliklerini başarıyla tamamlamış olması gerekir.​

 • Bu aşamayı tamamlayan kursiyerler "Tam Acil Durumlar – Full SIV" çalışmasına katılır.​

 • Tam Acil Durumlar çalışmasını da başarıyla tamamlayan kursiyer YP Pilot Eğitimi'ni tamamlamıştır.

 

Eğitim Ücreti

   Yamaç paraşütü eğitiminin bu seviyesi için okulumuzun belirlemiş olduğu ücret 3.500 TL'dir. ​

 

NOT : Dileyen kursiyerler, eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra, eğitim ücretine ek olarak THK bünyesine yapacakları 375TL bağış ile Türk Hava Kurumu (THK) ve Dünya Hava Sporları Federasyonu (FAI) onaylı Yamaç Paraşütü Pilot Sertifikası ve Pilot Seviye Kartı sahibi olabilirler.

 

Sıkça Sorulan Sorular

Bu eğitime katılmak için daha önce başka bir seviye eğitime katılmak zorunda mıyım?


Evet. Yamaç paraşütü eğitiminin 3. aşamasına olan bu eğitime katılmak için öncelikle Yamaç Paraşütü Başlangıç Pilot ve Yamaç Paraşütü Orta Seviye Pilot Eğitimlerini başarıyla tamamlamış olmanız gerekir.
Bu eğitim için uçuş malzemesi kiralayabilir miyim?


Okulumuzda boy-kilo ölçülerinize ve seviyenize uygun bir malzeme var ise kiralama hizmetinden faydalanabilirsiniz. Bilgi almak için lütfen bizimle iletişime geçin.
Uçuş malzemem yok, nasıl edinebilirim?


Okulumuz, yamaç paraşütü eğitimi konusundaki tecrübesinin yanında, yamaç paraşütü ekipmanları konusunda dünyanın en iyi markalarının Türkiye Temsilciliği'ni de yapmaktadır. Yamaç paraşütü konusunda ihtiyacınız olan her malzemeyi bulabileceğiniz mağazamızı ve online satış sitemiz; www.ypdukkan.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.
Uçuş kayıtları için nasıl bir cihaz kullanmalıyım?


Uçuş sırasında güncel tarih ve saat ile kayıt yapabilien, *igc ya da *kml uzantılı şekilde track log kaydı alabilen bir GPS kullanmalısınız. Not: Alternatif olarak dahili barometre ve GPS bulunduran akıllı cep telefonunuza indirebileceğiniz ve aynı kayıt işlemini yapabilen bir uygulama ile de uçuş kayıtlarınızı tutabilirsiniz.
Daha önce Full Acil Durumlar Çalışması yaptım, tekrar yapmam gerekiyor mu?


Evet. Yamaç paraşütü eğitiminin bu aşamasını başarıyla tamamlayabilmek için minimum uçuş gerekliliklerini yerine getirdikten sonra sorumlu öğretmen kontrolünde Full Acil Durumlar Çalışması yapmanız ve video kaydı alınması gerekir. Not: Okulumuz, yamaç paraşütü acil durumlar çalışmalarının yalnızca seviye atlamak için değil, plotun güvenli şekilde uçuş hayatına devam edebilmesi için her yıl en az bir kere tekrarlanmasını tavsiye eder.
Eğitime gelirken getirmem gereken evraklar nelerdir?


Eğitimin sonunda ilgili seviyede, THK ve FAI onaylı sertifikalandırma yapılacağından aşağıdaki evrakları getirmeniz gerekmektedir; 1. Sağlık Raporu ("Uçuşa ve atlayışa elverişlidir" ya da "Yamaç paraşütü sporu için uygundur" ibareleri bulunan.) 2. Nufus Cüzdanı Fotokopisi 3. Adli Sicil Kaydı 4. Kan Grubu Kartı 5. Vesikalık Fotoğraf 6 Adet (3 adet normal boy, 3 adet pul) 6. Öğrenim Belgesi (Öğrenci Belgesi, Mezuniyet Belgesi, Diploma Fotokopisi vb)