Yamaç Paraşütü Deneyimli Pilot Eğitimi | Fenomen Air Sports

Yamaç Paraşütü Deneyimli Pilot Eğitimi

 

Eğitim Bölgesi

Yamaç paraşütü eğitiminin bu aşamasında kursiyere termal aktivitelerin kullanılması ile irtifa kazanmaya ve bu irtifayı kullanarak mesafe kat etmeye yönelik uçuşlar yaptırılacağı için eğitim bölgesi olarak daha karasal iklim tercih edilir. Okulumuzun düzenli olarak eğitim faaliyetlerini gerçekleştirdiği Kahramanmaraş, Denizli ve Kayseri illerinde belirlenen uçuş bölgeleri bu seviye için Türkiye'de belirlenmiş en uygun bölgelerdir.

 

Denizli'nin Pamukkale ve Çökelez bölgelerinde, termal aktivitenin daha fazla görüldüğü Mayıs, Haziran, Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarında düzenlenen eğitim faaliyetlerimiz ile YP Deneyimli Pilot (P-5) Eğitimi gereklilikleri yerine getirilir. Benzer şekilde yılın aynı zamanlarında termal uçuş için elverişli olan Kayseri ve Kahramanmaraş da bu seviye eğitimlerimizi uyguladığımız diğer yerlerdendir.

 

Katılım Şartları

Eğitimin bu aşamasına katılabilmek için kursiyerin aşağıdaki koşulları sağlanmış olması gerekir;

 • Yamaç Paraşütü Pilot (P4) Eğitiminin başarıyla tamamlanmış olması

 • Kursa en az LTF/EN-B sınıfı bir yamaç paraşütü ile katılması

 • igc formatında uçuş kaydı yapabilen GPS’e sahip olması

 • Uçuşlarda kullanılacak yamaç paraşütü için üretim tarihi 2 yılı geçmiş veya uçuş saati 100:00 saati geçmiş olanların, bakım merkezimizce genel bakımlarının yapılmış ve uçuşa elverişlilik onaylarının verilmiş olması

 • Yedek paraşütün kurs başlangıç tarihinden geçerli olacak şekilde son 6 ay içerisinde yetkili kişilerce katlanmış olması

 • Uçuşlarda kullanılacak harnesin hız sistemi ve trapez bağlantılarının bulunması

 

Eğitim Programı

Eğitim, Fenomen Air Sports Yamaç Paraşütü Uçuş Okulu eğitim takviminde belirtilen tarihler arasında Denizli, Kayseri ve Kahramanmaraş bölgelerinde kamp şeklinde uygulanır. Kursiyerlerin eğitime kendi uçuş ekipmanlarıyla katılması beklenir.

 

Eğitim programı tüm günü kapsar, sabah 09.00'da başlayan teorik dersler günlük meteoroloji tahminlerinin değerlendirilmesine göre 11.00-11.30'a kadar devam eder. Teorik dersler sonrası uçuş bölgesine geçilir ve eğitimin uygulama kısmı başlar. İlk gün yapılacak olan intibak uçuşu ve termik antrenmanı sonrası her günün meteorolojisi değerlendirilerek uçuş öncesi brifingde belirlenen rota üzerinde XC mesafe uçuşları yapılır. 

 

Bu uçuşlar sırasında kursiyerlere tepede bulunan öğretmen pilotlar tarafından telsiz komutları verilerek daha iyi pozisyon almaları sağlanır ve öğretmen pilotlardan en az biri hava trafiğini gözlemleyerek uçuş güvenliğini oluşturur. Termal kuvvetleri iyi bir şekilde kullanıp XC için uygun pozisyon alan pilotlara rotada devam etme izni verilir.

 

Gün sonunda belirlenen rota üzerindeki toplama alanlarına ulaşan pilotlar okulumuz tarafından görevlendirilmiş araçlar ile kamp bölgesine geri toplanırlar. Gün sonunda yapılan toplantıda yapılan uçuşlar değerlendirilerek bir sonraki uçuş gününe hazırlık yapılır. Geçerli uçuşların GPS kayıtları görevli öğretmen pilot ya da yardımcı eğitmen tarafından toplanarak kursiyerin kayıtlarına geçirilir.

 

Yamaç paraşütü deneyimli pilot eğitimini başarıyla tamamlamak için kursiyerlerin, bir uçuş minimum 20 km olacak şekilde maksimum 5, minimum 2 sortide; toplamda 100 km'lik doğrusal mesafeyi tamamlamaları gerekir. Kursiyer 20 km den daha kısa olan mesafe uçuşlarını toplama dahil edilemez ve kursiyer tek seferde 100 km ve daha fazla mesafe uçuşu yaptıysa minimum 20 km olacak şekilde en az 1 uçuş daha yapmalıdır.

Eğitimi başarıyla tamamlamış olmak için;

 • Kursiyerlerin toerik derslerin tamamını almış olması ve yapılacak olan yazılı sınavdan başarılı olması.

 • Mesafe uçuş gerekliliklerini tamamlamaları.

 • Uçuşlarını GPS kayıtları ile belgelemeleri gerekir.

 

Eğitim Ücreti

   Yamaç paraşütü eğitiminin bu seviyesi için okulumuzun belirlemiş olduğu ücret 3.000 TL 'dir.

Ücrete dahil olan hizmeler;

 • Cross Country uçuşları sırasında rehberlik ve uçuş sonrası geri toplama hizmeti.

 • ​Kulüp binası, uçuş bölgesi, iniş alanı  arası ulaşım.

NOT : Dileyen kursiyerler, eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra, eğitim ücretine ek olarak THK bünyesine yapacakları 250TL bağış ile Türk Hava Kurumu (THK) ve Dünya Hava Sporları Federasyonu (FAI) onaylı Yamaç Paraşütü Deneyimli Pilot Sertifikası ve Pilot Seviye Kartı sahibi olabilirler.

 

SOSYAL MEDYA

Facebook

Instagram

Twitter

YouTube

 • White Facebook Icon
 • White Instagram Icon
 • White Twitter Icon
 • White YouTube Icon

www.yamacparasutuegitimi.org sayfasının tüm hakları Fenomen Air Sports tarafından saklanmaktadır.