top of page

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi

Yamaç Paraşütü Deneyimli Pilot Eğitimi

Eğitim Bölgesi

Eğitim Bölgesi

Yamaç paraşütü eğitiminin bu aşamasında kursiyere termal aktivitelerin kullanılması ile irtifa kazanmaya ve bu irtifayı kullanarak mesafe kat etmeye yönelik uçuşlar yaptırılacağı için eğitim bölgesi olarak daha karasal iklim tercih edilir. Okulumuzun düzenli olarak eğitim faaliyetlerini gerçekleştirdiği Kahramanmaraş, Denizli ve Kayseri illerinde belirlenen uçuş bölgeleri bu seviye için Türkiye'de belirlenmiş en uygun bölgelerdir.

IMG_8790
IMG_8809
IMG_8786
IMG_8756
IMG_8719
IMG_8720
IMG_8803
IMG_8102
Eğitim Tarihleri

Katılım Şartları

Eğitimin bu aşamasına katılabilmek için kursiyerin aşağıdaki koşulları sağlanmış olması gerekir;

  • Yamaç Paraşütü Pilot (P4) Eğitiminin başarıyla tamamlanmış olması

  • Kursa en az LTF/EN-B sınıfı bir yamaç paraşütü ile katılması

  • igc formatında uçuş kaydı yapabilen GPS’e sahip olması

  • Uçuşlarda kullanılacak yamaç paraşütü için üretim tarihi 2 yılı geçmiş veya uçuş saati 100:00 saati geçmiş olanların, bakım merkezimizce genel bakımlarının yapılmış ve uçuşa elverişlilik onaylarının verilmiş olması

  • Yedek paraşütün kurs başlangıç tarihinden geçerli olacak şekilde son 6 ay içerisinde yetkili kişilerce katlanmış olması

  • Uçuşlarda kullanılacak harnesin hız sistemi ve trapez bağlantılarının bulunması

Eğitim Programı

Eğitim Programı

Eğitim, Fenomen Air Sports Yamaç Paraşütü Uçuş Okulu eğitim takviminde belirtilen tarihler arasında Denizli, Kayseri ve Kahramanmaraş bölgelerinde kamp şeklinde uygulanır. Kursiyerlerin eğitime kendi uçuş ekipmanlarıyla katılması beklenir.

 

Eğitim programı tüm günü kapsar, sabah 09.00'da başlayan teorik dersler günlük meteoroloji tahminlerinin değerlendirilmesine göre 11.00-11.30'a kadar devam eder. Teorik dersler sonrası uçuş bölgesine geçilir ve eğitimin uygulama kısmı başlar. İlk gün yapılacak olan intibak uçuşu ve termik antrenmanı sonrası her günün meteorolojisi değerlendirilerek uçuş öncesi brifingde belirlenen rota üzerinde XC mesafe uçuşları yapılır. 

 

Bu uçuşlar sırasında kursiyerlere tepede bulunan öğretmen pilotlar tarafından telsiz komutları verilerek daha iyi pozisyon almaları sağlanır ve öğretmen pilotlardan en az biri hava trafiğini gözlemleyerek uçuş güvenliğini oluşturur. Termal kuvvetleri iyi bir şekilde kullanıp XC için uygun pozisyon alan pilotlara rotada devam etme izni verilir.

 

Gün sonunda belirlenen rota üzerindeki toplama alanlarına ulaşan pilotlar okulumuz tarafından görevlendirilmiş araçlar ile kamp bölgesine geri toplanırlar. Gün sonunda yapılan toplantıda yapılan uçuşlar değerlendirilerek bir sonraki uçuş gününe hazırlık yapılır. Geçerli uçuşların GPS kayıtları görevli öğretmen pilot ya da yardımcı eğitmen tarafından toplanarak kursiyerin kayıtlarına geçirilir.

Eğitimi başarıyla tamamlamış olmak için;

  • Kursiyerlerin toerik derslerin tamamını almış olması ve yapılacak olan yazılı sınavdan başarılı olması.

  • Mesafe uçuş gerekliliklerini tamamlamaları.

  • Uçuşlarını GPS kayıtları ile belgelemeleri gerekir.

Eğitim Ücreti

Eğitim Ücreti

P5 Deneyimli Pilot eğitimi: 20.000TL

NOT : Dileyen kursiyerler, eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra, eğitim ücretine ek olarak THK bünyesine yapacakları bağış ile Türk Hava Kurumu (THK) ve Dünya Hava Sporları Federasyonu (FAI) onaylı Yamaç Paraşütü Deneyimli Pilot Sertifikası ve Pilot Seviye Kartı sahibi olabilirler.

SSS
bottom of page