Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi

Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi

 

Eğitim Bölgesi

Fenomen Air Sports Yamaç Paraşütü Uçuş Okulu P2-P5 seviyelerinde eğitim vermeye yetkili Türkiye’nin İLK uçuş okuludur.

 

2001 yılında yamaç paraşütü ile aktif uçuş hayatına başlayan deneyimli ve alanında uzman eğitmenlerce 2010 yılında faaliyetlerine başlayan Fenomen Air Sports Yamaç Paraşütü Uçuş Okulu, Sakarya bölgesinde düzenli eğitimlerine 2011 yılından beri devam etmektedir.

 

Eğitim tepemizin bulunduğu Serdivan ilçesi, merkez ilçe olması nedeniyle ulaşım açısından kolaylık sağlamaktadır. Ayrıca İstanbul'a en yakın eğitim sahası ve Marmara bölgesi için merkez bölge konumundadır. 240 m. yüksekliğe sahip Kırantepe Yamaç Paraşütü Uçuş Tepesi, yamaç paraşütü başlangıç eğitimlerine uygun olduğu kadar kursiyerlerimizin gelişimi için sunulan diğer üst seviye eğitimler için de  emniyetli çalışma imkânı sunulabilmektedir. Yüzlerce kursiyerimizin eğitimleri bu bölgede emniyetli bir şekilde tamamlanmıştır. Eğitim faaliyetlerimizde kullandığımız iniş alanımız ise okulumuz tarafından her yıl kiralanarak, bölgede uçuş yapan tüm yamaç paraşütü pilotlarına ücretsiz tahsis edilmektedir.

 

Bölgede sosyal anlamda tüm ihtiyaçlar kolaylıkla karşılanabilmektedir. Uçuş bölgesinden sadece 5 dk. uzaklıkta olan kulüp binamızda okulumuzun teorik eğitimlerini gerçekleştirdiğimiz dersliğimizin yanı sıra ayrıca kafeterya, showroom, bakım & onarım merkezimiz ile de sizlere hizmet vermekteyiz.

Dersliğimiz
Yer Çalışması Alanı
Yer Çalışması Alanı
Take Off
 

Eğitim Tarihleri

 • 2 - 17 Ekim Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi (P1-P2)
  02 Eki 10:00 GMT+3 – 17 Eki 18:00 GMT+3
  Sakarya, Sakarya, Türkiye
  Paylaş
 

Katılım Şartları

Yamaç paraşütü eğitiminizi güvenli şekilde tamamlayabilmek için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmekte;

​​

 • Astım, Sara, Kalp, Yüksek Şeker, Tansiyon vb kriz geçirme riski olan bir hastalığa sahip olmamak.

 • 16 yaşından gün almış olmak (18 yaşından küçük katılımcılar için sorumlu olan kişiden izin belgesi almış olmak.)

 

 • En az ilköğretim mezunu olmak,

 

 • En az 45kg, en çok 120kg ağırlığında olmak.

 

 • Sporun gerektirdiği hareketleri uygulayabilecek fiziksel yeterlilikte olmak.

 

Eğitim Programı

Eğitimin icra edileceği ilk 2 günlük teorik derslere katılım zorunlu olup; faaliyet kursun ilk günü saat 10:00’da kulüp binamızda başlamaktadır.

 

Eğitim süresince alacağınız teorik dersler;

 

 • Genel Bilgiler,Türkiye’de ve Dünya’da Yamaç Paraşütü Sporu

 • Yamaç Paraşütü Tanıtımı

 • Aerodinamik

 • Sevk ve İdare

 • Pratik Uçuş ve Emniyeti

 • Hava Trafik Kuralları

 • Meteoroloji

 • Acil Durumlar

 • Yedek Paraşüt Açma

 • Sürüklemeden Kurtulma

  Özellikle yer çalışması ve uçuşların başlayacağı ilk hafta sonu kursiyerler oldukça yoğun bir çalışma ile irtifa uçuşlarına hazırlanmaktadır. Tüm kursiyerlerin çalışmalara sürekli katılım koşullarını organize etmesi zorunludur.

 

Teorik dersleri tamamlayan kursiyerler eğitimin bir sonraki aşaması olan pratik çalışmalara geçmektedir. Bu aşamada kursiyer kendi koşullarına göre hafta içi blok eğitim ile kursu tamamlayabileceği gibi, dilerse sadece hafta sonu faaliyetlerine katılarak da eğitimini tamamlayabilmektedir.

 

Teorik dersleri, yer çalışmaları biten ve yazılı sınavda başarılı olan kursiyerler, eğitimin en önemli aşaması olan irtifa uçuşlarına geçeceklerdir. Alçak tepe ve yer çalışmasında pratiği yapılan uçuşlar, bu kez eğitmenlerin telsiz komutu eşliğinde daha yüksek bir irtifadan uygulanmaktadır. Kalkış ve iniş bölgesinde bulunan deneyimli eğitmenlerimiz uçuş süresince kursiyeri telsiz ile yönlendirerek, almış oldukları eğitimin pekişmesini sağlarlar. Uçuşlara müdahale her uçuşta azalarak kursiyerlerin kendi uçuş planlamalarını geliştirmeleri hedeflenir. İrtifa uçuşları 240 metre yüksekliğindeki Serdivan-Kırantepe’den yapılmaktadır. İniş bölgesinden tepeye ulaşım okulumuz tarafından organize edilmektedir.

 

Eğitimi başarıyla tamamlamış olmak için kursiyerin;

 • Teorik derslerin tamamını almış olması ve yapılacak olan yazılı sınavdan başarılı olması,

 • Yer çalışmalarını ve alçak tepe çalışmalarını başarıyla tamamlamış olması,

 • Telsiz kontrolünde minimum 7 sorti irtifa uçuşunu başarıyla tamamlamış olması gerekir.

 

Eğitim Ücreti

Yamaç paraşütü eğitiminin bu seviyesi için okulumuzun belirlemiş olduğu ücretler;

Blok Eğitim (1 hafta boyunca) - 3.000 TL 

Haftasonu Eğitimi (3 Haftasonu/6 Gün) - 3.500 TL'dir.

 

Ücrete dahil olan hizmetler;

 

 • Uçuş malzemeleri kullanımı (Kanat, harnes, yedek paraşüt, kask, dizlik)

 • 7 Sorti irtifa uçuşu

 • Kulüp binası, uçuş bölgesi, iniş alanı arasındaki ulaşım imkanı

 • Uçuş sigortası

 • Eğlence :)

 

NOT : Dileyen kursiyerler, eğitimi başarıyla tamamladıktan sonra, eğitim ücretine ek olarak THK bünyesine yapacakları bağış ile Türk Hava Kurumu (THK) ve Dünya Hava Sporları Federasyonu (FAI) onaylı Yamaç Paraşütü Başlangıç Pilot Sertifikası ve Pilot Seviye Kartı sahibi olabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Eğitimde kullanılacak malzemeler için ekstra kira bedeli ödeyecek miyim?


Hayır. Yamaç paraşütü başlangıç eğitimi süresince kullanacağınız uçuş ekipmanları okulumuz tarafından karşılanacaktır. Ekstra ücret talep edilmeyecektir.
Eğitim bölgesine ulaşımı nasıl sağlarım?


1. Kendi aracınızla gelmeyi planlıyorsanız okulumuzun açık adresine doğrudan ulaşım sağlayabilirsiniz. Fenomen Air Sports: İstiklal Mahallesi, Mehmet Altınışık Sokak No:1 Serdivan SAKARYA 2. Toplu taşıma ile gelmeyi planlıyorsanız şehirlerarası otobüs firmalarıyla Sakarya Otogar'a geldikten sonra aynı firmanın "Serdivan" servislerine binerek Yeni Belediye Binası durağında inerek okulumuza en yakın noktaya ulaşabilirsiniz.
Eğitim süresince nerede konaklayacağım?


Konaklama için okul olarak, anlaşmalı olduğumuz yurt, pansiyon ve otel seçeneklerinden ekonominize uygun olan seçenek için rezervasyon hizmeti sunuyoruz. Kesin kayıt işleminizi tamamladıktan sonra sizinle iletişime geçecek olan ekibimize bu talebinizi iletebilirsiniz.
Eğitimi tamamladıktan sonra kendi kontrolümde uçuş yapabilecek miyim?


Yamaç Paraşütü Başlangıç Eğitimi'ni tamamlayan kursiyerlerimiz spora güvenli bir şekilde devam edebilmek için Yamaç Paraşütü Orta Seviye Pilot Eğitimi'ne devam ederek sonrasında kendi kontrollerinde uçuş yapabilirler.
İlk uçuşu öğretmen ile birlikte mi, yoksa tek başıma mı yapacağım?


Eğitim içeriğinde yapacağınız 7 sorti uçuşun tamamını, yeterli seviyeye ulaşana kadar alacağınız teorik ve yer eğitimlerinden sonra, kalkışta ve iniş alanında bulunan birer eğitmenin telsiz komutları eşliğinde tek başınıza yapacaksınız. Biz sana güveniyoruz, sen de kendine güven. :)
Eğitimden sonra ben de başka birini uçurabilir miyim?


Kesinlikle hayır. Alacağınız eğitim yamaç paraşütü eğitiminin ilk aşaması olup, henüz kendi uçuş sorumluluğunuzu bile alamayacağınız bir seviyedir. Tandem uçuş dediğimiz iki kişilik uçuşa uygun seviyede bir pilot olmak için, tek kişilik uçuş eğitimlerinin bütün seviyelerini tamamlayıp YP Deneyimli Pilot seviyesine ulaştıktan sonra Tandem Pilot Eğitimine devam etmelisiniz.
Eğitime gelirken getirmem gereken evraklar nelerdir?


Eğitimin sonunda ilgili seviyede, THK ve FAI onaylı sertifikalandırma yapılacağından aşağıdaki evrakları getirmeniz gerekmektedir; 1. Adli Sicil Kayıt Örneği (Devlet memurları için gerekli değildir. E-devlet şifresi ile kurumlara başvurmadan temin edilebilmektedir.) 2. 2 adet Nüfus Cüzdanı Fotokopisi
3. 8 adet vesikalık fotoğraf
4. Öğrenim Belgesi (Öğrenci belgesi, Mezuniyet Belgesi, Diploma Fotokopisi)
5. Kan grubu belgesi (Ehliyet veya kimlik üzerinde bulunuyorsa yalnızca fotokopisi)
6. Sağlık Raporu ("Spor Yapmasında Sakınca Yoktur - Spor Yapabilir" ibarelerinden biri yazacak şekilde aile hekiminden ya da heyet raporu şeklinde alınabilir.)
7. THK Pulu ( Okulumuzda mevcuttur )