top of page

Bakım Onarım Neden Gerekli?

Her ekstrem sporda olduğu gibi yamaç paraşütünde kullanılan ekipmanlar da belirli teknolojiler ve teknik özellikler barındıran ekipmanlardır. Periyodik bakımlara, gerekirse onarımlara ihtiyaç duyarlar.

Üretici firmaların malzemeler ile gönderdikleri kullanım kılavuzlarında da belirtilen bu periyodik bakımlar düzenli olarak uygulandığı taktirde yamaç paraşütünüz ilk günkü performansı ve güvenliğini koruyacaktır.


Güçlendirilmiş ışıklandırma ile optik bakım


 

Nelerdir bu periyodik bakımlar?

  • Geçirgenlik Testi

  • Kumaş Dayanıklılık Testi

  • Optik Kontrol (Kumaş, ipler ve kolonlar için)

  • İp Dayanıklılık Testi

  • İp Uzunluk Ölçümü ve Trimming


 

Bu bakımlar ne sıklıkla yapılmalıdır?

Üretici firmalar, malzemelerin sıfır olarak satın alındıktan sonra ilk 40 uçuş saati dolduran kanatların ip uzunluk ölçümü ve trimming işlemine alınmasını tavsiye ederler. Üretim sonrası ilk defa yük taşıyan ipler, özellikleri gereği, uzama kısalma göstereceğinden belirtilen süre sonunda lazer metre ile ölçülürler. Üretildiği zamanki uzunluklarıyla karşılaştırılan tüm ipler uygulanan teknik işlemlerle ilk günkü uzunluklarına eşitlenirler. İlk esneme payı düzeltilen ipler 100 saat ya da 2 yıl daha güvenli uçuşa uygun hale gelirler.


Bunun dışında kanadınızın her 2 yılda bir yukarıda bulunan tüm kontrollerden geçmesi ve bir 2 yıl daha güvenli uçuşa uygun olduğu onaylanmalıdır. Bu süre, kanadınızın geçirgenlik testinden15-40sn değerleri arasında alması durumunda 1 yıla düşürülür.


Bu periyodik bakımlar dışında, kanadınız ile herhangi bir kaza yaşamanız durumunda, yaşadığınız duruma göre gerekli olan kontrollerin yapılması, eğer uçuş güvenliğini negatif etkileyecek bir deformasyon söz konusu ise onarılması ve uçuşa o şekilde devam edilmesi tavsiye edilir.


Bu bakımlar uygulanmaz ise kanadın karakteri nasıl değişir? Bakım aşamaları nasıl ve nerede uygulanır? vb. diğer soruların cevapları için bir sonraki yazıda görüşmek üzere.1 görüntüleme0 yorum
bottom of page